Oświetlenie w biurze – jakie normy i zasady go dotyczą?

Wraz ze złym oświetleniem w miejscu pracy automatycznie spada również efektywność wykonywanych zadań. Zasada ta dotyczy nie tylko osób zatrudnionych do pracy biurowej, ale całego ogółu stanowisk, gdzie oświetlenie gra ważną rolę. Mało kto zdaje sobie sprawę, jak ważny jest to czynnik, choć wpływa on przecież nawet na rytm naszego dnia, gdy nie spędzamy go w pracy, ale na życiu domowym i aktywnościach prywatnych. Praca za biurkiem jest jednak na tyle specyficzna, że warto poznać normy i zasady oświetlenia, które jej dotyczą – chociażby dla własnej satysfakcji i zdrowia zmysłu wzroku.

Do norm, których przestrzeganie podczas pracy biurowej gwarantuje wysoki komfort wykonywania obowiązków, należą w szczególności:
– źródło sztucznego światła emitujące rozproszony blask,
– minimalne natężenie światła równe (lub większe) 500 luksom,
– projekt oświetlenia nie powodujący powstania cieni lub rażących kontrastów,
– konieczność stonowania natężenia pomiędzy pomieszczeniami, by różnica nie była nigdy większa niż 5:1,
– oświetlenie ogólne uzupełnione oświetleniem punktowym (jeśli występują miejsca niedoświetlone).

Najciekawsze jest jednak to, że obecność okna w pomieszczeniu nie ma wpływu na złagodzenie lub zmianę tych zasad. Dlaczego? Gdyż mogły by się pojawić nieścisłości, które niosą ze sobą pory roku, a więc i nadużycia ze strony niektórych pracodawców. Jedynie tyle potrzeba, by pracownik biurowy zachował przez dłuższy czas ostrość widzenia oraz odpowiednią koncentrację wymaganą podczas pracy umysłowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *