Jak wykorzystać potencjał taśm LED w swoim domu lub mieszkaniu?

Nowoczesne wnętrza bazują przede wszystkim na prostym, czasem wręcz surowym designie. Nie chodzi tu bowiem o to, aby onieśmielić lub przytłoczyć przepychem, ale by zachować elegancję, pokazać gust oraz stworzyć miejsce, które będzie przede wszystkim funkcjonalne. Nie ma tu więc miejsca na niepraktyczne rozwiązania, które, po pierwsze, zajmowały by zbyt dużo miejsca, a po drugie wydłużały czas oraz obniżały komfort związany z korzystaniem z nich.W takich domach i mieszkaniach doskonale odnajduje się między innymi technologia oświetlenia LED, a w szczególności taśmy wyposażone w funkcjonujące w ten sposób diody. Producenci prowadzą więc swój prywatny wyścig o zaufanie i portfele klientów, na czym zyskuje każdy kto ma zamiar zastosować taką taśmę w swoich wnętrzach – jako oświetlenie funkcjonalne lub dekoracyjne. Jak to jednak zrobić? Oczywiście inspirując się pomysłami innych i tworząc na ich podstawie indywidualne projekty!

Diody RGB

Taśmy LED wyposażone w diody RGB to jeden z najbardziej zaawansowanych modeli w tego typu asortymencie. Skrót ten został zaczerpnięty wprost od pierwszych liter angielskich słów red, green i blue, czyli polskich określeń na kolor czerwony, zielony i niebieski. Jak można się domyślić produkty z takiej oferty potrafią zmieniać kolor. Umożliwia im to odpowiednia konstrukcja oraz różnicowanie napięcia, które w diodach LED RGB wywołuje różne barwy – od tych zimnych aż do całej palety ciepłych odcieni. Plusem tego rozwiązania jest również to, że taśmy LED są elastyczne, samoprzylepne i można je skracać na odpowiednią długość zaledwie przy pomocy nożyczek.

Światło funkcjonalne taśm LED

Niektórzy z nas nie uświadamiają sobie w ogóle, że światło pochodzące z taśm LED może mieć zarówno walory estetyczne, jak i funkcjonalne. Oczywiście nie powinno się ich stosować jako oświetlenie główne, ale już zadanie doświetlenia wykonują bardzo sprawnie. Jedyne o czym powinniśmy wówczas pamiętać to zakup taśmy LED o większej mocy, która bez problemu wystarczy np. do oświetlenia miejsca pracy. Poza tym diody te, wyposażone w większą moc i odpowiedni blask, stosuje się także do:
– oświetlenia blatu kuchennego,
– zwiększenia widoczności w szafkach,
– zapewnienia równomiernego światła nad biurkiem,
– wyznaczenia drogi w domu lub na zewnątrz (warto wówczas podłączyć taśmę i jej zasilacz do czujnika ruchu).
Czy zrobimy to w specjalnych osłonkach (IP67 i IP65), czy nie, zależy jedynie od naszych potrzeb i miejsca zastosowania tak zaprojektowanego oświetlenia funkcjonalnego.

Światło dekoracyjne taśm LED

Koncepcje użycia taśm LED do stworzenia efektu dekoracyjnego są o wiele bardziej powszechne. W przeciwieństwie do tego co wynika z poprzedniego akapitu, nie jest tu ważna moc, a jedynie żywotność diod, gdyż nikt nie lubi zbyt często zmieniać dekoracji. Dzięki delikatnemu światłu w dowolnym kolorze, jakie jesteśmy tu w stanie uzyskać, mamy możliwość stworzenia estetycznego projektu bazującego na podświetleniu:
– listew przy sufitowych oraz wysp na nim,
– stopni schodów domowych,
– dolnej krawędzi mebli (czy to w salonie, czy też w kuchni),
– elementów dekoracyjnych wiszących na ścianie, jak np. ramki z plakatami filmowymi,
– luster, pólek, gzymsów lub wnętrza domowego barku z alkoholami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *