Aktywny wypoczynek a oświetlenie – siłownie, kluby fitness a nawet ośrodki SPA

Niejednokrotnie zdarza się, że siłownie wydają się nam mało komfortowe z powodu nieodpowiedniego oświetlenia. Czasem chodzi o jego barwę, innym razem sprawa dotyczy natężenia. Kwestia ta wydaje się istotna zwłaszcza w perspektywie rozwoju stylu życia polegającego na aktywnym wypoczynku oraz dbaniu o kondycję własnego ciała. Wiele z tego typu działalności wpada jednak w pętle polegającą na oszczędności z powodu małej liczby klientów, którzy z kolei nie przychodzą tłumnie ze względu na ponure i nieprzyjemnie podkreślone światłem wnętrze. Koło się zamyka. Jakie więc powinno być oświetlenie w klubach fitness, siłowniach, czy ośrodkach SPA?

Odpowiedź brzmi: podkreślające nastrój. W zależności od tego, czy jesteśmy bardziej aktywni, czy skupiamy się na relaksie, oświetlenie powinno dawać nam poczucie, że znajdujemy się we właściwym miejscu. Podkreślić nasze odczucia, ale też wywołać satysfakcję. Podstawowym kryterium może tu być oczywiście fakt, iż widmo światła nasycone barwą niebieską sprzyja większej aktywności, a ciepłe światło przygotowuje i nastraja nasz organizm do zbliżającej się pory odpoczynku.

Pożądany efekt można uzyskać również dzięki takim zabiegom oświetleniowym, jak między innymi:
– stworzeniu przyjemnej atmosfery relaksu sprzyja kolorowe światło,
– płytki ceramiczne lub powierzchnie marmurowe prezentują się nad wyraz dobrze, gdy oświetla je się punktowo,
– jeśli zależy nam na stworzeniu wrażenia czystości warto zastosować chłodne światło (optymalnym progiem będzie tu wartość 4000 K),
– jeśli kompleks jest oszklony warto zastanowić się nad podkreślającym jego bryłę oświetleniem zewnętrznym,
– siłownia musi być jasna, a jej oświetlenie jak najbardziej zbliżone do naturalnego,
– jeśli mamy do czynienia z basenem to ciekawym rozwiązaniem powiększającym optycznie oraz nadającym przyjemny dla oka efekt jest zastosowanie oświetlenia podwodnego, które jest jaśniejsze niż oświetlenie przestrzeni wokół niego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *